Wszystko o kwiatkach i nie tylko

Badylara.com – kwiaty to dla nas wszystko

Zapraszamy do ogrodu:)

W sierpniu prac ogrodowych jakby mniej, więcej czasu by cieszyć oczy kwiatami nad którymi pracowaliśmy ,które sadziliśmy i przy których już od kilku miesięcy chodzimy.
Zaczyna się już pomalutku jesienny spektakl kolorów. Zaczynają kwitnąć dalie , dzielżany , pojawiają się pierwsze kwiaty słoneczników. Na polach i łąkach pierwsze kwiaty rozwija nawłoć nazywana potocznie „polską mimozą”.
„Mimozami jesień się zaczyna…” jak śpiewał swego czasu Czesław Niemen:)

Nawłoć-„polska mimoza””

Lubię ta roślinkę w kompozycjach ,najpierw jako zielone pąki kwiatowe i w miarę upływu czasu jako w pełni rozwinięte gałązki.W bukietach jesiennych często używam jej jako wypełnienie , świetnie prezentuje sie z kwiatami w kolorach słońca.

Jesienny kosz w kolorach słońca.

Drugim choć nie gorszym dodatkiem  do bukietów jest rozchodnik. Podobnie jak z nawłocią używam i nierozwinięte kwiatostany (zupełnie zielone) jak i te z rozwiniętymi kwiatuszkami .Rozchodniki to jedne z przysłowiowych „pewniaków ogrodowych” .Ich uprawa udaje sie nawet na glebach słabych i suchych co w mojej okolicy jest  niestety normą:)
Łatwo się mnożą i  już z jednej roślinki można po roku uzyskać kilka sztuk.Proponowałbym rozsadzać ją na wiosnę kiedy już widać ile
nowych odrostów odbija po zimie. Drugim sposobem jest pozyskanie sadzonek z większej rośliny .Ukorzeniają się naprawdę łatwo:)
Ostatnia na dziś propozycją będzie amarantus.

Kompozycja w donicy. Amarantus, kocanka i pelargonia.

Choć nie należy on do bylin to raz zaproszony do ogrodu będzie nam się co roku sam wysiewał. Zawsze  zostawiam kilka sadzonek i uzupełniam nimi później miejsca po kwiatach wiosennych. Do bukietów proponuje  oberwać mu zbędna liście co zdecydowanie przedłuży jego trwałość w wazonie .

Amarantus wzniosły

Categories
bukiety, Kwiaty

  3 comments already | Leave your own comment

 1. 8/11/2012 | 6:59 am Permalink

  Witam,

  jakie kwiatki można posadzić na balkonie na jesień?

  Respond to this comment

  • 8/14/2012 | 12:19 pm Permalink

   Witam Agi. Na jesienny balkon aż się proszą wrzosy w rożnych kolorkach od białego po ciemny fiolet.Ciekawie wyglądają w kompozycjach z bluszczem zimozielonych i miniaturowymi odmianami iglaków.Zaczynają kwitnąc także odmiany astrów potocznie zwane Michałkami lub Marcinami w zależności od rejonu. Dołóż bukiet przebarwionych liści do wazonu , jedną dynie obok i już będzie się można cieszyć ostatnimi ciepłymi wieczorami:)

   Respond to this comment

 2. 8/18/2012 | 8:47 am Permalink

  dzieki za odpowiedz:)

  Respond to this comment

 3. Your email address will not be published. Required fields are marked *

  *  3 × = dwadzieścia jeden


  You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>